Cilt Bakımının Önemi ve Cilt Tipleri

Cilt Bakımının Önemi ve Cilt Tipleri

Özellikle Klinik Cilt Bakımı sonrası cildin temizliğini devam ettirebilmek, siyah nokta, akne, sivilce oluşumunu engellemek ve cilt üzerinde 28 günde bir oluşan ölü deri tabakasını atabilmek için günlük bakım rutini çok önemlidir. Her akşam, gün içindeki hava kirliliği ve makyaj kalıntılarından kurtulmak için cilt tipimize uygun bir losyon ile cildi temizlemek, gözenekleri sıklaştırmak için tonik kullanmak ve cildin nem bariyerini korumak için nemlendirmek, cilt temizliğimizin devamlılığını sağlamak adına dikkat etmemiz gereken noktalardandır.

Sağlıklı ve Parlak Cildin Üç Kuralı

Daha güzel bir cilde sahip olmanız için uygulamanız gerekenleri derledik.

  1. Düzenli peeling: Cildi düzenli olarak ölü hücrelerden arındırmak, parlak ve sağlıklı bir cilt için en temel ve en gerekli bakımdır. Bu sayede cildinizin siyah nokta ve sivilce oluşumunun önüne geçtiğiniz gibi, yenilenen cilt dokunuzun ortaya çıkmasınada yardımcı olursunuz.
  2. Temizlik ve Nemlendirme: Gözeneklerin tıkanması ve siyah nokta oluşumunun önüne geçmek için her akşam makyaj kalıntıları ve cildimizin gün içinde saldıladığı yağdan arındırmak gerekiyor. Temizlik aşamasından sonra cildinizin doğal nem bariyerini korumak için nemlendirici uygulamayı unutmayın.
  3. Yeterli Su Tüketimi: Gün içerisinde yeterli miktarda su içmek cilt sağlığı için çok önemlidir. Erken yaşta başlayan mimik kırışıklıklarının ödemin ve matlaşmış bir cildin önüne geçmek için her gün iki litre su tüketmeniz gerekmektedir.

Cilt Bakımında Güneş Koruyucularının Önemi Ve Seçimi

Güneşin kemik sağlığı, bağışıklık sistemi ve D vitamini sentezi açısından en önemli kaynaklardan biri olduğu biliniyor. Ancak diğer yandan güneş ışınlarına öok fazla maruz kalmak yaşlanma sürecini hızlandırıyor, cilt kanseri riskini arttırıyor ve yoğun cilt lekelerine sebebiyet veriyor.

Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için yaz kış farketmeksizin cildimize uygun SPF içeriğine sahip güneş kremi uygulamamız gerekir. İyi bir güneş kremi hem UVA hem de UVB koruyuculuğuna sahip olmalıdır. Suya ve terlemeye dayanıklı olmalı, cildi tahriş etmemeli ve yeterli SPF içermelidir.

Güneş koruyucular, cilt tipi ve ten rengine göre seçilmelidir. Örneğin kuru cilt tipine sahip olanlar yoğun kıvamlı ürünler kullanabilirken; yağlı ve akneli ciltler akışkan kıvamlı, yağsız ürünler tercih etmelidir. Cildi lekelenmeye yatkın olan kişiler kullandığı güneş kremlerinin minimum dört yıldızlı ürünler olmasına dikkat etmelidir.

Bu yukarıda belirtilen tavsiyelere uyduğunuz sürece cildinizi önemli ölçüde güneşi zararlı etkilerinden korumuş olursunuz. Böylelikle uzun sağlıklı bir yaşamda cildiniz de size eşlik eder.

Nasıl Bir Cilt Tipine Sahibim?

Sağlıklı bir cilt için cilt tipinizi bilmek çok önemlidir.

Cilt tipinizi belirlemek size en uygun cilt ürünlerini seçmenize ve cilt bakım rutininizi belirlemenize yardımcı olur. Cilt yapınızı belirleyebilmek için dört ana cilt tipinin en belirgin özelliklerini sizin için sıraladık. Buna geçmeden önce dört ana cilt tipinin ne olduğunu belirte fayda var.  Bunlar; kuru, yağlı, karma ve normal cilttir. Cilt tipimizi belirlerken ilk aşamada T Bölgesi diye adlandırdığımız alın, burun ve çene bölgesini görsel ve dokunsal olarak, inceleyerek başlıyoruz. Bu ayrımı nasıl yapabileceğimizi maddeler halinde sıralayalım.

Kuru Cilt:

Yüzümüzü ışık altında görsel olarak incelediğimizde yüzümüzün tamamında pul pul dökülme, matlık ve sürekli gerginlik hissi varsa kuru bir cilt tipine sahibizi demektiz. Yüzümüzü dokunsal olarak incelediğimizde parmaklarımızı cildimize sürdüğümüz zaman parmaklarımız pürüzlü bir yüzeyde takılıyor hissi veriyorsa kuru bir cilde sahibiz demektir.

Yağlı Cilt:

Yüzümüzü ışık altında görsel olarak incelediğimizde hem T Bölgemiz hem de yanaklarımızda yoğun bir parlama ve belirgin gözenekler varsa yağlı bir cilde sahibiz demektir. Yüzümüzü dokunsal olarak incelediğimizde parmaklarımızı cildimize sürdüğümüz zaman parmaklarımız kolayca cilt üzerinde kayıyorsa yağlı bir cilde sahibiz demektir. 

Karma Cilt:

Yüzümüzü ışık altında görsel olarak incelediğimizde eğer T Bölgemiz parlak ve gözeneklerimiz açıksa, fakat yanak bölgemizi incelediğimizde yanak bölgemiz mat ve gözeneklerimiz kapalıysa karma cilde sahibiz demektir. Yüzümüzü dokunsal olarak incelediğimizde parmaklarımızı cildimize sürdüğümüz zaman T Bölgesinde parmaklarımız cilt üzerinde kolayca hareket ederken yanak bölgesinde pürüzlü bir hisle kolayca hareket edemiyorsa karma bir cilde sahibiz demektir.

Normal Cilt:

Yüzümüzün tamamında yağ ve nem dengesi eşitse, yoğun bir yağlanma veya kuruma hissetmiyorsak, en kaliteli cilt tipi olan normal cilde sahibiz demektir.  Yüzümüzü dokunsal olarak incelediğimizde parmaklarımızı cildimize sürdüğümüz zaman akıcı bir his elde ediyorsak normal bir cilde sahibiz demektir.

Yukarıda belirtelen önerileri takip ederseniz cilt tipinizi kolaylıkla belirleyebilirsiniz. Böylelikle cildinize uygun ürünleri daha rahat seçebilirsiniz. Cildiniz için seçeceğiniz ürünleri cilt tipinize uygun seçmeniz cilt sağlığı ve kalitesi için en önemli adımdır. Unutmayın sağlıklı bir yaşam sağlıklı bir görüntüden geçer.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Ara !
× Whatsapp