Günlük Cilt Bakımı Önerileri

Günlük Cilt Bakımı Önerileri

Covid 19 salgınından itibaren alınan önlemler ve uyarılarla, çoğu kişi evlerine kapandı. Hatta çoğu sektör evden çalışma sistemini hayata geçirdi. Evde olunan bu süreçte moral ve motivasyonun yüksek olması en önemli etken haline geldi. Evde egzersiz önerileri, pratik yemek tarifleri, çocuklarla yapılacak farklı etkinliklerin yanı sıra evde kişisel bakım konusu da herkesin merakla araştırdığı konular arasında ilk sıraya oturdu.

Peki moral ve motivasyonu yükseltmek için ne yapmalı? Tabii ki; kendimize iyi bakmalı ve cilt bakımlarını ihmal etmememiz gerekmektedir. Sağlıklı bir cilt için yapılması gereken en önemli maddeler; düzenli olarak su içmek, sağlıklı beslenmek, cildi temiz ve nemli tutmak.

Işıl ışıl, sağlıklı bir cildin en önemli adımı, cildin düzenli olarak her sabah ve günün sonunda temizlenmesidir. Evde olunan bu dönemde bu işlemi ihmal etmemeli mutlaka her günün sonunda yüzünüzü cilt yapınıza uygun ürünle temizlemelisiniz. Bunun için cilt yapısına ve kullanım alışkanlıklarına göre temizleme jelleri, nemlendirici içeriği olan sabunlar ya da temizleme sütleri oldukça yardımcı olacaktır.

Cilt yapısının bozulmasında en önemli etken ise yorgunluk ve strestir. Yorgun bir cilt; hemen yüzünüze ve havanıza yansır. İşin gerçeği şu ki, her gün üzerinize giysi gibi alıp çıktığımız stres cildinizin yapısını bozar, kırışıklıklara, sivilcelere neden olur, cildinizi kuru ve pürüzlü bir yapıya büründürür. İşte bu yüzden öncelikle derin nefes alarak, egzersiz yaparak, meditasyon ve yoga ile gevşemeyi, stresle mücadele etmeyi öğrenmeniz gerekiyor. Bu şekilde üzerinizdeki baskıyı en aza indirgeyerek rahatlayın. Bütün bunları yaptıktan sonra cildinize bakmanın yolu çok basit. Dört temel hareket var: Temizlemek, nemlendirmek, tonlamak ve beslemek.

Günlük Cilt Bakımı İçin 4 Ana Unsur

Temizlemek ve Ölü Hücrelerden Kurtulmak:

Her şeyden önce, yüzünüzde gün boyu biriken tozu ve yağı temizleyin. Bunun için doğal sabun ve temizleyicilerden yararlanın. Çünkü cildinize iyi davranır, kurumasını önlerler. Cildinizi musluk suyuyla temizleyebilirsiniz. Ilık olduğu müddetçe kurumaya da neden olmaz. Cildinizin tazeliğini koruması için düzenli olarak ölü hücreleri de temizlemelisiniz. Bunun için üretilmiş özel bir ürün kullanmazsanız, cildinizin kurumasına ve sarkmasına neden olabilirsiniz. Bunun için cildinizi kurutmayacak ama canlanmasına katkıda bulunacak bir ürün arayın. Yüz için yapılmış özel bir fırça ya da sünger taşı kullanabilirsiniz.

Nemlendirmek:

Nemlendiriciniz, cildinizin en iyi dostudur. Canlı ama yağlı olmayan bir yüz istiyorsanız, jel ya da sıvı ürünler denemelisiniz. Gün boyunca tazeleyici losyonlar, serumlar yardımıyla cildinizin görüntüsünü ve sağlığını destekleyin.

Tonlama:

Bunun için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri cildinizi termal su spreyi ile hareketlendirmek. Bu ürünler mineral yönünden zengin antioksidanlar olarak cildinizin yapısını korur ve güçlendirirler. Ayrıca cildinizin pH değerini de dengeler.

Beslemek:

Cildiniz geceleri doğal kendini onarma sürecine girer. Ayrıca vakit bulabiliyorsanız gündüz güzellik uykusuna yatmak gibisi de yoktur. Antioksidan ve diğer restore edici içerikten yana zengin ürünleri tercih edin. Yağlı ürünlerden de o kadar korkmayın. Geceleri cilt bakımınızı biraz masajla birleştirerek bedeninizdeki gerginlikten kurtulabilirsiniz. Son olarak, arada bir kendinizi sevdiğiniz koku ve yağla şımartmayı da unutmayın. Lavanta sakinleştirici özelliğiyle içinizi rahatlatacaktır. Yastığınıza bir damlacık lavanta esansı damlatarak uykunuzun daha da güzelleşmesini sağlayabilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Ara !
× Whatsapp